Nyheder

Musiknyheder

Anmeldelser

Plader, film, bøger, demoer

Live

Koncerter & festivaler

Artikler

Interviews og reportager

Konkurrencer

Cd’er, t-shirts og koncertbilletter

Forside » Pladeanmeldelser -

Broken Bells: Broken Bells

Skrevet af - 25/03/2010 – 10:00Ingen kommentarer

Kunstner: Broken Bells

Udgivelse: Broken Bells

Pladeselskab: Sony Music

Karakter: 7 / 10

cover-brokenbells-brokenbells-2010-300x300

37 minutters vellyd fra et umage par

Broken Bells er et musikalsk samarbejde mellem The Shins’ frontmand James Mercer og Brian ‘Danger Mouse’ Burton som de fleste nok kender for hans medvirken i Gnarls Barkley, der storhittede med ”Crazy” tilbage i 2006. Sine åbenlyse kvaliteter til trods, så bliver det nye projekt (som i øvrigt blev født på Roskilde Festivalen i 2004) helt sikkert ikke et lige så stort hit, men mindre kan bestemt også gøre det.

Broken Bells er 37 minutter fyldt med vellyd. Gode melodier, varm electronica og klassiske håndspillede instrumenter. Det er pop når det er rigtig godt og de to musikere lader til at nyde hinandens selskab. Desværre nyder de det måske lidt for meget. For skal man klandre resultatet for noget, så er det, at det hele bliver lidt for glat – både melodier og produktion – og det er egentligt lidt underligt når nu de to kommer fra så forskellige verdener som de gør. Men et midtsøgende kompromis er hvad det er.

Det kan der altså også komme rigtig gode numre ud af! Lyt fx til første single ”The High Road” og ”October”, der begge står som albummets to højdepunkter. Det er popmusik når det er bedst! Og på trods af at melodierne er simpelt opbygget uden nogen overraskelser overhovedet, så er de bygget op lag for lag og med masser af vokale harmonier, så der er hele tiden noget nyt at opdage i de enkelte sange.

Der er ikke noget nyt under solen på Broken Bells’ debutalbum, der dermed heller ikke er den åbenbaring som mange måske havde håbet. James Mercer og Brian ’Danger Mouse’ Burton har dog begået et popalbum, der tåler utallige gennemlytninger uden at vellyden bliver for meget og melodierne for simple. Og det siger ikke så lidt.

Facebook-kommentarer

Powered by Facebook Comments

Tilføj en kommentar!

Skriv en kommentar nedenfor, eller Før tilbage fra din egen side. Du kan også abonnere på disse kommetarer via RSS.

Vær sød. Hold dig til emnet. Ingen spam. Tak.

Du kan benytte disse tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Dette er en Gravatar-mulig webblog. For at få din egen globalt genkendelige avatar, skal du registere dig hos Gravatar.